Vznik prvních online seznamek souvisí s rozvojem komerčního internetu, který nastal v první polovině 90. let. První internetová seznamka tak s největší pravděpodobností spatřila světlo světa v roce 1994. V té době bylo na světě pouze cca 10 miliónů uživatelů internetu. O několik let později, v roce 2000, měl internet již cca 250 miliónů uživatelů po celém světě.

Největší rozmach zažívaly na internetu erotické stránky. A právě rozvoj erotiky udával směr, jakým se internet bude ubírat v budoucnu.  Veškeré technologické novinky a vychytávky se nejprve testovaly na erotických stránkách a v rámci nejrůznějších erotických služeb. A proč? Protože zde vždycky bylo nejvíce uživatelů, kteří mohli tyto novinky otestovat. A pokud se nově zavedené vychytávky osvědčily a byly kladně přijaty uživateli internetu, mohli se následně použít v dalších oblastech internetu. A to platí do dnes (viz využití virtuální nebo rozšířené reality).

Na počátku internetového seznamování dominovaly nad vlastními seznamkami emailové služby, diskusní fóra a chaty. Teprve později se začaly prosazovat vlastní online seznamky a první sociální sítě. V posledních letech je rozmach internetových online seznamek ohromný. A není se čemu divit. Nikdo nechce být sám, každý někoho potřebuje, každý někoho hledá. A tak každý den vznikají tisíce nových vztahů na celý život nebo jen na jednu noc.